طلاق توافقی

دادخواست طلاق توافقی

برگه های دادخواست طلاق

پیشتر گفتیم که چنانچه زوجین بخواهند درخواست طلاق توافقی خود را ثبت نمایند، چه مراحلی را باید طی نمایند در این نوشتار نحوه تنظیم دادخواست طلاق توافقی را بررسی میکنیم و یک نمونه دادخواست طلاق توافقی را جهت استفاده برای شما قرار میدهیم تا با چگونگی تنظیم دادخواست طلاق توافقی و نحوه ثبت دادخواست طلاق توافقی آشنا شوید.

دادخواست طلاق توافقی از چند قسمت تشکیل شده است:

خواهان طلاق توافقی

در دادخواست طلاق توافقی در قسمت خواهان باید نام و نام خانوادگی  و نام پدر و نشانی یکی از زوجین درج شود که این قسمت ستون خواهان نام دارد.نابراین در پاسخ به این پرسش که در طلاق توافقی خواهان  کیست باید گفت که میتواند زوج یا زوجه باشد وهر کدام از زوجین میتوانند ثبت دادخواست طلاق توافقی را انجام دهند

خوانده طلاق توافقی

در دادخواست طلاق توافقی قسمت دیگر ستون خوانده است. در این قسمت نیز نام یکی دیگر از زوجین درج میشود که نام پدر و نشانی وی نیز باید در آن آورده شود. بنابراین در پاسخ به این پرسش که در طلاق توافقی خوانده کیست نیز میتوان گفت که هر یک از زوجین میتوانند خوانده در دادخواست طلاق توافقی باشند

بنابراین خواهان و خوانده طلاق توافقی میتنوانند هر یک از زوجین باشند و ثبت دادخواست طلاق توافقی توسط هر دو آنها صورت میگیرد و پیگیری دادخواست طلاق توافقی نیز چنانچه زوجین وکیل نداشته باشند توسط هر دو آنها صورت می پذیرد .

خواسته دادخواست طلاق توافقی

در ستون خواسته دادخواست طلاق توافقی  باید موضوعی که تقاضای رسیدگی آن از دادگاه را داریم باید درج شود. خواسته دردادخواست طلاق توافقی باید درخواست صدور گواهی عدم امکان سازش جهت اجرای صیغه طلاق (طلاق توافقی) قید شود.

بنابراین در تنظیم دادخواست طلاق توافقی باید دقت شود که خواسته  حتما تقاضای صدور گواهی عدم امکان سازش باشد وبهتر است که برای آگاهی از نحوه  تنظیم دادخواست طلاق توافقی با یک وکیل پایه یک دادگستری مشورت شود

منضمات دادخواست طلاق توافقی

ستون دیگر در دادخواست طلاق توافقی منضمات دادخواست می باشدکه در این ستون باید کلیه مدارک لازم برای دادخواست طلاق توافقی درج شود به پیوست برگه دادخواست طلاق توافقی به دادگاه ارائه می شود.  شامل موارد ذیل است:

  • فتوکپی کارت ملی و شناسنامه زوجین
  • فتوکپی از سند ازدواج و یا رونوشت آن
  •  نامه مشاور طلاق توافقی
  • توافق نامه زوجین

.این مدارک برای طلاق توافقی و دادخواست آن مورد نیاز است و باید به پیوست دادخواست طلاق توافقی به دادگاه خانواده ارائه شود تا در پرونده طلاق توافقی ثبت گردد.

شرح دادخواست طلاق توافقی

قسمت دیگری که در دادخواست طلاق توافقی وجود دارد شرح دادخواست طلاق توافقی می باشد. در این قسمت زوجین باید مختصری در خصوص خواسته خود که همان تقاضای صدور گواهی عدم امکان سازش است به دادگاه توضیح دهند. در این قسمت بسته به مورد میتواند توضیحات شرح دادخواست طلاق توافقی متفاوت باشد اما شامل حقوق مالی زوجیت و تعیین تکلیف در خصوص آن باید باشد

ثبت دادخواست طلاق توافقی

پس از تنظیم دادخواست طلاق توافقی، زوجین باید به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی جهت ثبت دادخواست طلاق توافقی مراجعه نمایید.و ثبت دادخواست طلاق توافقی اینترنتی انجام پذیر است. اما بسته به اینکه در چه منطقه ای سکونت داشته باشند، دادگاه صالح برای رسیدگی به طلاق توافقی و دادخواست آن متفاوت می باشد.  در تهران 4 دادگاه خانواده وجود دارد که عبارتند از دادگاه خانواده ولنجک،دادگاه خانواده باهنر،دادگاه خانواده مفتح ، دادگاه خانواده محلاتی .بنابراین دفاتر خدمات الکترونیک قضایی پس از ثبت دادخواست طلاق توافقی آن را به یکی از دادگاههای خانواده تهران که صلاحیت رسیدگی به دادخواست طلاق توافقی را دارند ارسال میکنند. در دعاوی خانواده آدرس زوجه صلاحیت محلی طلاق توافقی و دادخواست را مشخص می کند. بنابراین دفاتر با توجه به نشانی زوجه دادخواست طلاق توافقی را به دادگاه خانواده مربوطه ارسال می کنند .

از سال ۱۳۹۹ برای طلاق توافقی در تهران، دادخواست های طلاق توافقی ابتدا به شورای حل اختلاف ارجاع می شوند تا شورای حل اختلاف با تعیین جلسه یا جلسات صلح و سازش، چنانچه اختلاف بین زوجین جدی نباشد آنها را از طلاق منصرف نماید. پس از اینکه شورا نتوانست بین زوجین صلح و سازش ایجاد کند، صورتجلسه ای با موضوع عدم سازش تنظیم و پرونده به دادگاه صالح ارسال می شود تا به درخواست طلاق توافقی رسیدگی شود. و دادگه نیز چنانچه زوجین به سازش نرسند گواهی عدم سازش طلاق توافقی را صادر نماید.

دادخواست طلاق توافقی با وکالت زوجه

چنانچه زوجه بخواهد دادخواست طلاق توافقی با وکالت طلاق را ثبت کند، حتما باید به وکیل دادگشتری مراجعه کند، واز طرف زوج وکیل بگیرد وزوجه نمی تواند مستقیما با وکالتنامه طلاق اقدام به ثبت دادخواست طلاق .توافقی نماید، و در این مورد باید دادخواست طلاق توافقی توسط وکیل به دادگاه ارائه شود

پس گرفتن دادخواست طلاق توافقی

چنانچه زوجین پس از تقدیم دادخواست طلاق توافقی به دادگاه خانواده ازانجام طلاق منصرف شوند و تصمیم به ادامه زندگی مشترک داشته باشند و هنوز جلسه رسیدگی آنها تشکیل نشده است، می توانند انصراف ازدادخواست طلاق خود را مطرح نموده و دادخواست خود را مسترد نمایند. وبا انصراف از طلاق توافقی دادگاه قرار رد دادخواست طلاق توافقی را صادر می نماید و پرونده بسته می شود. در صورت انصراف از طلاق توافقی زوجین پرونده را مختومه اعلام می نمایند و برای انجام طلاق توافقی باید مجددا دادخواست طلاق توافقی به دادگاه ارایه دهند .

اما چنانچه زوجین پس از صدور رای طلاق توافقی انصراف از طلاق توافقی را به دادگاه اعلام نمایند. دیگر نمی توانند دادخواست خود را پس بگیرند، به دلیل اینکه در خصوص آن، رسیدگی در دادگاه انجام شده و رای صادر شده است. بلکه فقط می توانند که رای طلاق توافقی را به ثبت نرسانند. در صورت عدم ثبت رای طلاق توافقی، رای صادره پس از گذشت سه ماه از تاریخ قطعیت اعتبار خود را از دست می دهد.

 

برای مشاوره حقوقی بیشتر در این زمینه می توانید با وکیل طلاق توافقی بیناد وکلای دادهومان تماس حاصل نمایید

مرکز تخصصی وکالت و مشاوره حقوقی بنیاد وکلای دادهومان

جهت دریافت مشاوره در این زمینه با شماره تلفن زیر

تماس حاصل نمایید

۰۲۱۲۲۷۴۰۸۷۰  (۲۰ خط ویژه)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *