طلاق توافقی چیست ؟

یکی از انواع طلاق است که در آن زن و مرد هر دو موافق جدایی از یکدیگر میباشند. در این نوع طلاق زوجین در  مورد کلیه امور مربوط به زوجیت اعم از مهریه،  نفقه، حضانت فرزند، جهیزیه و سایر حقوق مالی با یکدیگر به توافق رسیدند و همانطور که از نامش پیداست به صورت توافقی می خواهند از یکدیگر جدا شوند. چنانچه زوجین توافقات راجع به مهریه یا سایر حقوق مالی و غیر مالی را به دادگاه ارائه دهند آن توافقات عیناً در رای دادگاه منعکس میشود و طرفین ملزم به رعایت مفاد رای میباشند. لذا چنانچه به طور مثال خانم مهریه خود را در قبال طلاق بذل کند و بعد از طلاق توافقی و ثبت آن پشیمان شود امکان تغییر و دریافت مهریه وجود ندارد زیرا بخشش آن در رای دادگاه درج شده و لازم الاجرا میباشد.

بنابراین طلاق توافقی یکی از سریعترین و بهترین راه های جدایی میباشد. در مواردی که زوجین هر دو به این نتیجه رسیده اند که امکان ادامه زندگی مشترک برای آنها وجود ندارد این نوع طلاق بهترین راه حل میباشد.

مدارک لازم برای طلاق توافقی

  • شناسنامه زوج و زوجه.
  • کارت ملی زوج و زوجه و یا شماره ملی آنها.
  • عقدنامه. در صورت مفقود شدن عقدنامه امکان گرفتن رونوشت آن از دفتر ازدواجی که در آن ازدواج طرفین ثبت شده است امکان پذیر است.
  •  گواهی مرکز مشاوره. در این گواهی توافقات زوجین درخصوص کلیه مسائل مالی و غیر مالی زوجیت اعم از نفقه و مهریه و حضانت فرزند و غیره منعکس میشود.

طلاق توافقی چه مراحلی دارد

چنانچه زوجین تصمیم به جدایی از یکدیگر داشته باشند لاجرم به رای دادگاه جهت انجام طلاق نیازمندند و بدون رای و با مراجعه مستقیم به دفاتر ثبت طلاق نمیتوانند از یکدیگر جدا شوند.

جلسات مشاوره

مطابق دستور العمل جدید در  تهران در خصوص طلاق توافقی زوجین باید ابتدا جهت انجام مشاوره های قبل از طلاق به سامانه نوبت دهی طلاق مراجعه و یکی از مراکز غربالگری در تهران را انتخاب کنند و آن مرکز آنها را به یک مرکز مشاوره که مورد تایید بهزیستی تهران میباشد ارجاع میدهد و در مرکز مشاوره زوجین به تشخیص مشاور بین ۱ تا ۹ جلسه باید در جلسه مشاوره شرکت کنند.

در نهایت چنانچه مشاوره برای آنها موثر نبوده و همچنان مصر بر جدایی باشند مراکز مشاوره گواهی را صادر میکنند مبنی بر اینکه زوجین جلسات مشاوره را گذرانده و توافق بر جدایی از یکدیگر دارند. این جلسات مشاوره حدودا ۴۵ روز زمان میبرد. زوجین بدون اخذ گواهی از مرکز مشاوره نمیتوانند دادخواست طلاق خود را در دفاتر خدمات قضایی ثبت کنند.  در گواهی  مرکز مشاوره، توافقات زوجین در خصوص مهریه، نفقه، حضانت فرزندان و سایر حقوق مالی نیز درج میشود.

ثبت طلاق توافقی در دفتر خدمات قضایی

پس از انجام مشاوره و اخذ گواهی مرکز مشاوره ، زوجین  با در دست داشتن مدارک بالا به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی در تهران  مراجعه میکنند و دادخواست طلاق خود را ثبت میکنند.

جلسه رسیدگی دادگاه

در مرحله بعدی دادخواست آنها به یکی از شعب دادگاه خانواده محل اقامت زوجین ارجاع میشود و تاریخی جهت رسیدگی به تقاضای زوجین برای طلاق توافقی اختصاص میابد. پس از حضور در جلسه رسیدگی چنانچه طرفین بر سر کلیه مسایل گفته شده در بالا توافق داشته باشند دادگاه پس از انجام آزمایش بارداری از زوجه  گواهی عدم امکان سازش صادر میکند. بنابراین چنانچه زوجین مثلا درخصوص حضانت فرزند یا فرزندان خود با یکدیگر اختلاف داشته باشند دادگاه رای در خصوص طلاق توافقی صادر نخواهد کرد.

ثبت طلاق توافقی در محضر

پس از صدور گواهی عدم امکان سازش از دادگاه، طرفین ۳ ماه فرصت مراجعه به دفاتر طلاق جهت ثبت طلاق خود را دارند. چنانچه در این مدت طلاق خود را ثبت نکنند یا یکی از طرفین در دفتر ثبت طلاق حاضر نشود طرف دیگر به تنهایی قادر به ثبت طلاق توافقی نمیباشد. در برخی موارد زوج به زوجه وکالتی در طلاق اعطا میکند و از حضور در دفترخانه طلاق خودداری میکند زوجه میتواند با همان وکالتنامه و بدون نیاز به حضور زوج طلاق خود را ثبت کند.

این مراحل در صورتی است که طرفین خود شخصا و بدون وکیل بخواهند اقدام به ثبت طلاق کنند. زوجین میتوانند با اعطای وکالت به وکیل دادگستری، انجام مراحل فوق را به وکیل دادگستری بسپارند. در این صورت نیازی به حضور طرفین در دادگاه نمیباشد. گروه حقوقی دادهومان با همکاری وکلای متخصص در این زمینه، آماده ارائه خدمات طلاق توافقی در کمترین زمان ممکن، با مناسب ترن هزینه میباشد.

 انجام طلاق توافقی توسط وکیل

چنانچه زوجه وکالت رسمی در طلاق از زوج داشته باشد، میتواند با استفاده از وکالتنامه و اعطای وکالت به وکیل دادگستری، مراحل طلاق توافقی را انجام دهد. وکالتنامه هایی که در این خصوص توسط دفاتر اسناد رسمی صادر میشوند متفاوت میباشند. مثلا در برخی موارد زن با بخشیدن کل مهریه خود وکالت در طلاق را بدست می آورد ولی در برخی موارد مفاد وکالتنامه به نحوی تنظیم شده است که زن بدون بخشیدن مهریه و یا سایر حقوق مالی خود وکالت در طلاق میگیرد. یعنی زوجه بدون بذل مهریه میتواند از مرد جدا شده و طلاق بگیرد.

نکته ای که در خصوص وکالتنامه طلاق وجود دارد نحوه نگارش آن میباشد . متاسفانه اکثر وکالتنامه های طلاق به صورت کامل تنظیم نمیشوند و زوجه را با مشکلاتی مواجه میکنند. به طور مثال چنانچه در وکالتنامه اسقاط حق تجدیدنظر خواهی یا اسقاط فرجام خواهی پیش بینی نشده باشد مرد پس از صدور رای میتواند به آن اعتراض بزند و مراحل طلاق را طولانی تر کند.

 هزینه های طلاق توافقی

  • هزینه ثبت دادخواست طلاق توافقی حدودا ۱۷۰ هزار تومان است.
  • هزینه داوری که بسته به مجتمع های قضایی بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومان است.
  • هزینه گواهی عدم بارداری که حدود ۴۰ هزار تومان است.

طلاق توافقی چقدر طول میکشد؟

چنانچه زوجین در سامانه نوبت دهی طلاق توافقی ثبت نام کنند و مرکز مشاوره آنها مشخص شود بسته به نیازشان جلسات مشاوره که میتواند یک جلسه یا بیشتر باشد را طی میکنند. این جلسات ۴۵ روز طول میکشد.

مفاد توافقات

مواردی که حتما قبل از مراجعه به دادگاه طرفین در خصوص آن باید به توافق برسند و هیچ اختلاف نظری در خصوص آن نداشته باشند تا بتوانند طلاق را به صورت توافقی به ثبت برسانند از قرار زیر میباشد:

حضانت فرزند در طلاق توافقی

در طلاق توافقی چنانچه زوجین فرزند دختر زیر ۹ سال و فرزند پسر زیر ۱۵ سال داشته باشند باید در مورد حضانت و نگه داری آن با یکدیگر به توافق برسند و مشخص شود که حضانت فرزند یا فرزندان به عهده چه کسی میباشد.

مهریه طلاق توافقی

چنانچه زوجه قصد بخشش کل  مهریه خود در قبال طلاق را دارد و یا با زوج توافق نموده است که مهریه به صورت اقساطی پرداخت شود و یا یکجا پرداخت شود این توافقات را باید بصورت مکتوب به دادگاه ارائه دهد. به طور کلی در رای طلاق توافقی باید در خصوص مهریه تعیین تکلیف شود. چنانچه زوجه قصد بذل مهریه خود را داشته باشد حتما باید حق رجوع خود را نیز ساقط کند تا بعد از طلاق نتواند به مهریه خود رجوع کند زیرا در طلاق هایی که دارای عده میباشند زوجه میتواند به مهریه خود در زمان عده رجوع کند.

جهیزیه

زوجین در خصوص جهیزیه زوجه در طلاق توافقی نیز باید تصمیم بگیرند که بعد از طلاق یا قبل از طلاق استرداد آن به زوجه صورت بگیرد. چنانچه زوجه جهیزیه خود را دریافت نموده است در توافقنامه طلاق آن  را ذکر کند که جهیزیه دریافت شده است و هیچ ادعایی در خصوص آن ندارد.

نفقه و اجرت المثل زوجه در طلاق توافقی

همانطور که میدانید به زوجه از زمان وقوع عقد نفقه تعلق میگیرد و همچنین به ازای سالهایی که در قید زوجیت مرد بوده است اجرت المثل به وی تعلق میگیرد. در خصوص این دو مورد نیز زن چنانچه ادعایی دارد باید با مرد توافق کند و اگر ادعایی ندارد در توافقنامه درج کند که در این خصوص ادعایی ندارد.

هدایای زوجین

چنانچه طرفین در مدت زوجیت خود هدایایی را به یکدیگر داده باشند آن هدایا را یا باید به یکدیگر پس دهند یا چنانچه در این خصوص ادعایی ندارند در توافقنامه درج کنند.

طلاق توافقی برای زوجین مقیم در خارج از کشور

چنانچه زوجین در خارج از کشور زندگی کنند و بخواهند در ایران طلاق خود را به ثبت برسانند باید از طریق سفارت آن کشور یا کنسولگری، وکالتنامه ای را برای انجام امور طلاق از طریق دادگاه به شخصی که در ایران میشناسند بدهند تا وی از طریق اعطای وکالت به وکیل دادگستری، مراحل طلاق توافقی را برای آنها انجام دهد و یا مستقیما وکالتنامه ای برای یک وکیل دادگستری در ایران تنظیم کنند تا وکیل دادگستری مراحل طلاق توافقی را برای آنها در ایران انجام دهد.

طلاق توافقی در دوران عقد

چنانچه زوجین در دوران عقد و قبل از تشکیل زندگی مشترک تصمیم به جدایی از یکدیگر بگیرند و رابطه زناشویی نیز نداشته و زوجه هنوز باکره باشد نصف مهریه به وی تعلق میگیرد. در صورتی که زوجین تصمیم بر طلاق توافقی داشته باشند در خصوص بذل مهریه یا پرداخت قسمتی از آن باید توافق نمایند. یکی دیگر از نکات طلاق دوران عقد، امکان حذف نام شوهر از شناسنامه زوجه در صورت باکره بودن زوجه می باشد.بدین صورت که دادگاه زوجه را جهت معاینه به پزشکی قانونی معرفی مینماید و چنانچه پزشکی قانونی باکره بودن وی را تایید دادگاه در رای خود غیر مدخوله بودن ( باکره بودن ) را ذکر مینماید. سپس زوجه میتواند با اخذ نامه از دفترخانه ثبت طلاق از طریق اداره ثبت احوال منطقه خود نسبت به حذف نام همسر اول خود از و اصلاح شناسنامه اقدام نماید.

طلاق توافقی سال ۹۹

تا قبلا از تاریخ ۹۷/۷/۱ طلاق توافقی مستقیما از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مطرح میشد و نیاز به ثبت نام در سامانه نوبت دهی طلاق و مراجعه به مراکز مشاوره و اخذ گواهی مشاوره جهت ثبت دادخواست طلاق توافقی وجود نداشت بنابراین هر گاه زوجین تصمیم به جدایی به صورت توافقی از یکدیگر داشتند مستقیما به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه میکردند و دادخواست خود را  ثبت و به دادگاه ارائه میدادند.

اما از ابتدای آذر سال ۹۷ انجام مشاوره قبل از تقدیم دادخواست طلاق توافقی اجباری شده است و چنانچه زوجین بخواهند به صورت توافقی از یکدیگر جداشوند الزاما باید بین یک تا 9جلسه مشاوره را در یکی از مراکز مشاوره ای که مورد تایید قوه قضاییه است انجام دهند و پس از اخذ گواهی نسبت به ثبت دادخواست طلاق اقدام نمایند.

اگر طرفین خارج از کشور باشند چگونه میتوانند طلاق بگیرند ؟

مطابق ماده ۶ قانون مدنی قوانین مربوطه احوال شخصیه از قبیل نکاح و طلاق و اهلیت اشخاص در مورد کلیه اتباع ایران ولو اینکه مقیم خارج باشند مجری خواهد بود بنابراین اگر دو ایرانی بخواهند در خارج از کشور از یکدیگر جدا شوند باید مطابق قوانین ایران و از طریق دادگاههای ایران طلاق بگیرند. لذا رای طلاق آنها که توسط دادگاه خارجی صادر شده باشد در داخل ایران قابلیت اجرایی نداشته و به رسمیت شناخته نمیشود و صرفاً ممکن است بتواند به پرونده طلاق مطروحه در ایران کمک کند و توافقات آنها راجع به امور مالی معتبر شناخته میشود.

چنانچه دو ایرانی بخواهند از نظر قانون ایران از هم جدا شوند سریع ترین راه این است که طلاق توافقی را در دادگاههای ایران مطرح نمایند.

در اینجا این سوال پیش می آید که آیا زوجین شخصا باید به دادگاههای ایران مراجعه و برای طلاق اقدام کنند؟

در پاسخ باید گفت که خیر حضور فیزیکی طرفین در دادگاه الزامی نمی باشد و زوجین میتوانند با اعطای وکالت به وکلای دادگستری نسبت به طرح درخواست طلاق توافقی یا هر نوع طلاق دیگر اقدام نمایند.

اجرای صیغه طلاق در چه زمانی انجام میشود ؟ و چه زمانی طلاق در شناسنامه ها ثبت میشود؟

پس از قطعیت دادنامه طلاق، شعب دادگاه معرفی نامه ای به جهت اجرای صیغه طلاق به طرفین دعوا میدهد و پس از مراجعه به دفاتر طلاق، صیغه طلاق جاری میشود و طلاق نامه صادر و در شناسنامه هر دو طرف طلاق درج میشود.

آیا میتوان نام همسر قبلی را از شناسنامه پاک کرد ؟

چنانچه بین زوجین نزدیکی واقع نشده باشد و زوجه باکره باشد دادگاه زوجه را به پزشکی قانونی ارجاع میدهد تا باکره بودن وی توسط پزشکی قانونی تایید شود و سپس دادگاه در رای طلاق زوجه را غیر مدخوله عنوان کرده و زن و مرد پس از طلاق میتوانند با دریافت نامه از دفترخانه رسمی ثبت طلاق و مراجعه به اداره ثبت احوال و ارائه مدارک و دادنامه طلاق، نام همسر قبلی خود را از شناسنامه خود حذف کنند.

خدمات حقوقی دادهومان

ارزیابی و بررسی پرونده
ارزیابی و بررسی پرونده

با ارائه مدارک پرونده خود به ما، ارزیابی و راهکار وکیل پایه یک و مشاور حقوقی را دریافت نمایید

تنظیم اوراق قضایی و لوایح

دادخواست، شکوائیه و لایحه خود را بوسیله وکیل دادگستری و مشاور حقوقی تهیه و تنظیم نمایید

مشاوره حقوقی آنلاین
مشاوره حقوقی آنلاین

با وکیل دادگستری به صورت آنلاین ارتباط بر قرار کرده و مشاوره حقوقی رایگان دریافت نمایید

مشاوره حقوقی تلفنی
مشاوره حقوقی تلفنی

از طریق رزرو وقت مشاوره تلفنی بصورت مستقیم با وکیل پایه یک داگستری مشاوره حقوقی نمایید

مشاوره حقوقی
مشاوره حقوقی حضوری

با رزرو وقت مشاوره حضوری از خدمات مشاوره حضوری ما توسط وکیل دادگستری بهره مند شوید