مشاوره حقوقی خانواده

طلاق غیابی

فرشته عدالت ترازوی عدالت را در دست خود به عناون نماد طلاق غیابی نشان می دهد

طلاق غیابی همانطور که از نام آن مشخص است طلاقی است که در آن یکی از طرفین دعوا، یعنی زوج یا زوجه غایب هستند و در دعوا حضور ندارند. شاید این سوال برای شما پیش بیاید که در قانون حکم طلاق غیابی به چه حکمی گفته می شود؟ در این مقاله سعی شده است که از زبان وکیل طلاق به تفصیل حکم غیابی طلاق یا به عبارت ساده تر طلاق غیابی را توضیح دهیم و به سوالات متدوال پیرامون آن پاسخ دهیم.

طلاق غیابی چیست؟

در قانون آیین دادرسی مدنی اگر خوانده در هیج یک از جلسات دادرسی حاضر نشود و لایحه دفاعیه هم نفرستد و ابلاغ اوراق قضایی هم به او به صورت واقعی صورت نگرفته باشد، رای صادره غیابی خواهد بود و او از زمان اطلاع از رای ۲۰ روز فرصت دارد تا نسبت به رای صادره اعتراض نماید. رایی که به این صورت صادر می شود رای غیابی می نماید. در دعاوی طلاق نیز هر دعوای طلاقی که بدون حضور طرف مقابل رسیدگی شود رایی که در آن دعوا صادر می شود رای غیابی طلاق یا به اصطلاح عامیانه طلاق غیابی گفته می شود.

مرکز تخصصی وکالت و مشاوره حقوقی دادهومان

جهت مشاوره با وکیل طلاق

با شماره تلفن زیر تماس حاصل نمایید

۰۲۱۲۲۷۳۱۳۷۷  (۲۰ خط ویژه)

شرایط طلاق غیابی

حال این سوال پیش می آید که شرایط طلاق غیابی چگونه است؟ طلاق نیز مانند دیگر احکام حقوقی، می تواند به صورت غیابی صادر شود. همانطور که می دانیم در حقوق ایران حق طلاق در دست مرد است و او می تواند هر زمان که بخواهد با پرداخت حقوق قانونی زن، او را طلاق بدهد. در مواردی که زن در دعوا غایب باشد، این حکم غیابی خواهد بود و اگر مرد غایب باشد و زن درخواست طلاق ارائه بدهد، باز هم حکم صادره غیابی خواهد بود. برای اطلاع بیشتر در این زمینه می توانید به مقاله طلاق غیابی از طرف زن و طلاق غیابی از طرف مرد مراجعه نمایید.

شرایط طلاق غیابی در دوران عقد

طلاق غیابی در دوران عقد بسته به اینکه زوجه باکره باشد یا نباشد، اندکی تفاوت خواهد داشت. در صورتی که زوجین هنوز تشکیل زندگی مشترک نداده باشند و به زیر یک سقف نرفته باشند و اندکی بعد از عقد زوج یا زوجه درخواست طلاق غیابی نماید. حال اگر زوجه باکره باشد، می توان از دادگاه تقاضا کرد که در حکم طلاق به این مورد نیز اشاره شود تا زوجین بتوانند بعد از اجرای صیغه طلاق، درخواست اصلاح شناسنامه را به ثبت احوال محل زندگی خود بدهد و اسم همسر خود را از شناسنامه پاک کند. در این حالت چون زوجه باکره است و نزدیکی صورت نگرفته است، نصف مهریه به زن تعلق خواهد گرفت. در موردی هم که زوجه باکره نباشد، تا ثبت ازدواج مجدد امکان حذف نام همسر اول از شناسنامه وجود نخواهد داشت.

مهریه در طلاق غیابی

در این قسمت می خواهیم به سوالات متداول پیرامون مهریه و طلاق غیابی پاسخ دهیم. به عنوان نمونه اینکه در طلاق غیابی مهریه چه می شود، آیا در طلاق غیابی مهریه تعلق می گیرد؟ و به طور کلی به حکم مهریه در طلاق غیابی بپردازیم.

وضعیت مهریه در طلاق غیابی، بسته به اینکه دادخواست طلاق از طرف زن مطرح شده باشد یا از طرف مرد، متفاوت خواهد بود. همانطور که اشاره شد مطابق ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی مرد می تواند با پرداخت حقوق مالی زوجه او را مطلقه نماید. در نتیجه اگر مرد دادخواست طلاق داده باشد، باید مهریه زوجه را پرداخت نماید هرچند که او غایب باشد. حال اگر مرد در رسیدگی غایب باشد و زن دادخواست طلاق داده باشد، ممکن است مهریه در صورت طلاق غیابی از طرف زن برای اثبات عسر و حرج بخشیده شود. زوجه با این بخشش به قاضی ثابت می نماید که واقعا در سختی و تنگنا قرار گرفته است و تنها راه نجاتش طلاق است. در نتیجه از حقوق مالی خود چشم پوشی می نماید و مهریه را می بخشد و در قبال آن طلاق می گیرد. اما در مواردی هم ممکن است کل مهریه را نبخشد و مقداری را از طریق اموال زوج وصول نماید. در هر حال زن اجباری به بخشش مهریه در طلاق غیابی ندارد.

مدت عده در طلاق غیابی

مدت عده در طلاق غیابی، همان عده طلاق یعنی سه ماه است. زوجه از زمان اجرای صیغه طلاق باید سه ماه عده نگه دارد و بعد از اتمام زمان عده می تواند ازدواج مجدد نماید. البته ناگفته نماند که دو گروه از زنان عده ندارند؛

 1.  زوجه ای که قبل از نزدیکی طلاق می گیرد و باکره است نیاز به نگه داشتن عده ندارد.
 2. زوجه ای که به اقتضای سنش عادت ماهیانه ندارد و یائسه شده باشد عده نخواهد داشت.

اعتراض به حکم طلاق غیابی

اگر حکم طلاق به صورت غیابی صادر شده و اجرا شود، این سوال پیش می آید که طرفی که غایب بوده و فرصت دفاع از خود را در دادگاه نداشته، چگونه می تواند به این حکم غیابی اعتراض کند؟

روش اعتراض به حکم غیابی، واخواهی نام دارد. واخواهی به این معناست که محکوم علیه غایب ۲۰ روز از زمان اطلاع از رای، فرصت خواهد داشت که به حکم غیابی اعتراض کند و خواستار رسیدگی مجدد در همان دادگاه شود. البته ممکن است شخص غایب مدتها بعد از صدور حکم مطلع شود، در این صورت باید با دلیل به دادگاه ثابت نماید که از مفاد رای مطلع نبوده و به تازگی متوجه شده است. در این صورت دادگاه با موجه تشخیص دادن دلیل او، قرار قبول دادخواست واخواهی را صادر می کند و رسیدگی مجدد انجام می دهد. اعتراض به حکم طلاق غیابی هم به همین صورت است، یعنی طرفی که در دادرسی طلاق حاضر نبوده حق واخواهی از حکم صادره را خواهد داشت. بعد از مرحله واخواهی، حق دو مرحله اعتراض دیگر یعنی تجدیدنظر خواهی که در دادگاههای تجدیدنظر استان و فرجام خواهی که در دیوان عالی کشور انجام می شوند را خواهد داشت. در نتیجه مدت اعتراض به حکم طلاق غیابی، ۲۰ روز برای واخواهی، ۲۰ روز برای تجدیدنظرخواهی و ۲۰ روز نیز برای فرجام خواهی می باشد.

طلاق غیابی خارج از کشور

مطابق ماده ۶ قانون مدنی، ایرانیان مقیم خارج از کشور در رابطه با احوال شخصیه مانند طلاق، ازدواج، ارث، فرزند خواندگی تابع قوانین کشور خود یعنی ایران هستند و در خصوص احوال شخصیه به قوانین کشوری که در آنجا اقامت دارند، توجه نمی شود. در نتیجه چنانچه ایرانیان مقیم خارج از کشور بخواهند طلاق غیابی بگیرند، مراحل انجام طلاق غیابی ایرانیان خارج از کشور تفاوتی با داخل کشور نخواهد داشت. در واقع زن یا مردی که بخواهد مراحل گرفتن طلاق غیابی را خارج از کشور انجام بدهد، باید به یک وکیل دادگستری در ایران وکالت بدهد تا مراحل طلاق غیابی از طرف مرد یا مراحل طلاق غیابی از طرف زن را در داخل کشور و از طریق محاکم دادگستری پیش ببرد.

اجرای حکم طلاق غیابی

در مورد اجرای حکم طلاق غیابی، مانند دیگر احکام غیابی، نیاز به ضامن معتبر می باشد و زوجه یا زوج باید برای اجرای حکم غیابی طلاق ضامن معتبر مثلاً شخصی که فیش حقوقی یا جواز کسب و … دارد به دادگاه معرفی نماید تا بتواند حکم غیابی طلاق را اجرا کند. به طور کلی اجرای تمام احکام غیابی نیاز به معرفی ضامن به دادگاه دارند.

ثبت طلاق غیابی

برای ثبت طلاق غیابی، ذینفع باید با به همراه داشتن مدارک از جمله شناسنامه و کارت ملی و سند ازدواج و دادنامه قطعی طلاق غیابی، به یکی از دفاتر ثبت طلاق در شهر خود مراجعه نماید. هزینه ثبت طلاق غیابی، در دفتر ثبت طلاق مشخص می شود و سر دفتر طلاق هزینه ثبت طلاق غیابی را مطابق تعرفه مشخص خواهد نمود.

مراحل ثبت طلاق غیابی در دفترخانه

دفترخانه ثبت طلاق بعد از دریافت مدارک از شخص نامه مبنی بر تایید قطعیت رای صادر صادر نموده و به دادگاه صادر کننده رای ارسال می نماید. پس از صدور گواهی قطعیت رای از دادگاه دفترخانه ثبت طلاق یک نوبت اجرای صیغه طلاق را در روزنامه کثیر الانتشار منتشر می نماید. پس از گذشت حدود ۱۴ روز از تاریخ نشر آگهی، صیغه طلاق از ناحیه سردفتر جاری و طلاق .ثبت خواهد شد. کل این مراحل در حدود ۲۰ روز تا ۳۰ روز زمان می برد

مشاوره حقوقی با وکیل طلاق

۰۲۱۲۲۷۳۱۳۷۷  (۲۰ خط ویژه)

4 دیدگاه برای “طلاق غیابی

 1. سها احمدی گفت:

  سلام ببخشید میخوام بدونم برای طلاق غیر حضوری چجوری میتونم اقدام کنم؟

  1. دادهومان گفت:

   سلام
   طلاق غیابی در صورت وجود شرایط عسروحرج باید تحت عنوان طلاق از طرف زن در دفتر خدمات قضایی طرح و اقامه شود. برای این کار بهتر است قبل از هر اقدامی با وکیل طلاق مشاوره نمایید.
   ایام خوش

 2. مینا گفت:

  سلام
  من شوهرم سه ساله که به کشور آلمان پناهنده شده و من هیچ خبری ازش ندارم آیا میتونم طلاق غیابی بگیرم ازش و از این بلاتکلیفی دربیام ؟

  1. دادهومان گفت:

   با سلام
   وقت بخیر
   مطابق قانون شرایط عسروحرج در شما وجود دارد. شما می توانید با ارائه دلایل و مدارک غیبت زوج، نسبت به طلاق غیابی اقدام نمایید.
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *