طلاق توافقی

در این مقاله سعی داریم که مراحل طلاق توافقی را بررسی نماییم و شرایط طلاق توافقی را از تقدیم دادخواست طلاق توافقی تا مرحله صدور رای و اجرای آن توصیف کنیم تا با ابعاد آن بیشتر آشنا شویم

طلاق توافقی

سوالی که ابتدا به ذهن می رسد این است که طلاق توافقی چیست؟ از دیدگاه وکیل طلاق توافقی یکی از انواع طلاق که در آن زن و مرد هر دو موافق جدایی از یکدیگر می باشند طلاق توافقی می باشد که به اصلاح عامیانه طلاق تفاهمی هم گفته می شود. در این نوع طلاق زوجین در مورد کلیه امور مربوط به رابطه زوجیت با یکدیگر به توافق می رسند. همانطور که از نامش پیداست به صورت توافقی  از یکدیگر جدا می شوند. چنانچه زوجین توافقات راجع به مهریه یا سایر حقوق مالی و غیر مالی را به دادگاه ارائه دهند آن توافقات عیناً در رای دادگاه منعکس میشود و طرفین ملزم به رعایت مفاد رای می باشند. بنابراین طلاق توافقی به عنوان سریعترین راه طلاق می باشد. در واقع در مواردی که زوجین هر دو به این نتیجه رسیده اند که امکان ادامه زندگی مشترک برای آنها وجود ندارد این نوع طلاق بهترین راه حل است.

وکیل طلاق توافقی در تهران

مرکز تخصصی طلاق توافقی دادهومان

۰۲۱۲۲۷۴۰۸۷۰   (۲۰ خط ویژه)

مشاوره حقوقی رایگان

طلاق توافقی فوری بنیاد حقوقی دادهومان

  • انجام طلاق توافقی در حدود ۱۰ تا ۲۰ روز کاری
  • بدون نیاز به حضور زوجین

مدارک لازم برای طلاق توافقی

  • شناسنامه و کارت ملی زوجین.
  • عقدنامه یا رونوشت آن.

مراحل طلاق توافقی

نحوه طلاق توافقی

چنانچه زوجین تصمیم به جدایی از یکدیگر داشته باشند سوالی که در ذهنشان مطرح میشود این است که شرایط طلاق توافقی چیست و برای طلاق توافقی چه باید کرد؟ مراحل طلاق توافقی از نظر وکیل طلاق توافقی از قرار زیر می باشد

سامانه طلاق توافقی

 آیا طلاق توافقی نیاز به مشاوره دارد؟ یا به عبارت دیگر ثبت نام طلاق توافقی لازم است؟ باید گفت که مطابق دستور العمل صادره در خصوص طلاق توافقی زوجین باید ابتدا جهت انجام مشاوره قبل از طلاق، به سامانه تصمیم طلاق توافقی مراجعه و یکی از مراکز غربالگری در تهران را انتخاب کنند. آن مرکز آنها را به یک مرکز مشاوره که مورد تایید بهزیستی تهران میباشد ارجاع می دهد. عمدتاْ سوال میشود که طلاق توافقی چند جلسه مشاوره دارد؟ در پاسخ باید گفت که در مرکز مشاوره زوجین به تشخیص مشاور بین ۱ تا ۹ جلسه باید در جلسه مشاوره شرکت کنند. در نهایت چنانچه زوجین مصر بر جدایی باشند، مراکز مشاوره گواهی صادر میکنند مبنی بر اینکه زوجین جلسات مشاوره را گذرانده و توافق بر جدایی از یکدیگر دارند.

دادخواست طلاق توافقی

پس از انجام مشاوره و اخذ گواهی مرکز مشاوره، زوجین  با در دست داشتن کلیه مدارک فوق الذکر به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی در تهران مراجعه میکنند و درخواست طلاق خود را به ثبت می رسانند. در دادخواست طلاق توافقی باید اقامتگاه و مشخصات زوجین بطور دقیق ذکر شود و خواسته طرفین از دادگاه بیان گردد. به طور مختصر راجع به توافقات و داشتن یا نداشتن فرزند توضیحات لازم ذکر می گردد. پس از ثبت دادخواست باید منتظر دریافت پیامک از دادگاه باشند . در پیامک شماره پرونده و شعبه آنها را مشخص می شود.

طلاق توافقی در دادگاه

گاهی از وکیل طلاق توافقی پرسیده می شود که آیا طلاق توافقی نیاز به دادگاه دارد؟ بله، پس از آنکه دادخواست زوجین به یکی از شعب دادگاه خانواده محل اقامت زوجین ارجاع گردید، تاریخی جهت رسیدگی به تقاضای زوجین اختصاص میابد. پس از حضور در جلسه رسیدگی چنانچه طرفین در مورد کلیه حقوق مالی و غیر مالی توافق داشته باشند دادگاه پس از دریافت نتیجه انجام آزمایش بارداری از زوجه، گواهی عدم امکان سازش صادر میکند. بنابراین چنانچه زوجین مثلا درخصوص حضانت فرزند یا مهریه و یا نفقه با یکدیگر اختلاف داشته باشند دادگاه رای در خصوص طلاق توافقی صادر نخواهد کرد.

طلاق توافقی در محضر

پس از صدور گواهی عدم امکان سازش از دادگاه، زوجین ۳ ماه از تاریخ قطعیت رای، فرصت دارند به یکی از دفاتر رسمی طلاق مراجعه نموده و طلاق خود را به ثبت برسانند. چنانچه در این مدت طلاق خود را ثبت نکنند یا یکی از طرفین در دفتر ثبت طلاق حاضر نشود طرف دیگر به تنهایی نتواند طلاق را به ثبت برساند، رای دادگاه اعتبار خود را از دست میدهد. در برخی موارد زوج به زوجه وکالتی در طلاق اعطا میکند و از حضور در دفترخانه طلاق خودداری میکند زوجه میتواند با همان وکالتنامه و بدون نیاز به حضور زوج طلاق خود را ثبت نماید.

شرایط طلاق توافقی

شرط اصلی طلاق توافقی توافق زوجین است. زوجین برای اینکه درخواست طلاق توافقی خود ثبت نمایند باید در مورد کلیه امور مربوط به رابطه زوجیت اعم از مهریه و نفقه و اجرت المثل و سایر حقوق مالی و غیر مالی توافق نمایند تا بتوانند برای طلاق توافقی اقدام کنند. مضافاً زوجین باید در طرح و پیگیری درخواست طلاق توافقی خود مشارکت نموده و تا انتهای انجام مراحل طلاق همکاری نمایند و یا اینکه با اعطای وکالت به دو نفر وکیل دادگستری اقدامات لازم را توسط وکلا انجام دهند.

مواردی که حتما قبل از مراجعه به دادگاه طرفین در خصوص آن باید به توافق برسند و هیچ اختلاف نظری در خصوص آن نداشته باشند تا بتوانند طلاق را به صورت توافقی به ثبت برسانند از قرار زیر میباشد:

طلاق توافقی و مهریه

چنانچه زوجه قصد بخشش کل  مهریه خود در قبال طلاق را دارد و یا با زوج توافق نموده است که مهریه به صورت اقساطی پرداخت شود و یا یکجا پرداخت شود این توافقات را باید بصورت مکتوب به دادگاه ارائه دهد. به طور کلی در رای طلاق توافقی باید در خصوص مهریه تعیین تکلیف شود. چنانچه زوجه قصد بذل مهریه خود را داشته باشد حتما باید حق رجوع خود را نیز ساقط کند تا بعد از طلاق نتواند به مهریه خود رجوع کند زیرا در طلاق هایی که دارای عده میباشند زوجه میتواند به مهریه خود در زمان عده رجوع کند.

طلاق توافقی و نفقه

همانطور که میدانید به زوجه از زمان وقوع عقد نفقه تعلق میگیرد و همچنین به ازای سالهایی که در قید زوجیت مرد بوده است اجرت المثل به وی تعلق میگیرد. در خصوص این دو مورد نیز زن چنانچه ادعایی دارد باید با مرد توافق کند و اگر ادعایی ندارد در توافقنامه درج کند که در این خصوص ادعایی ندارد.

طلاق توافقی و اجرت المثل

طلاق توافقی و حضانت فرزند

در طلاق توافقی چنانچه زوجین فرزند دختر زیر ۹ سال و فرزند پسر زیر ۱۵ سال داشته باشند باید در مورد حضانت و نگه داری آن با یکدیگر به توافق برسند و مشخص شود که حضانت فرزند یا فرزندان به عهده چه کسی میباشد.

طلاق توافقی و جهیزیه

زوجین در خصوص جهیزیه زوجه در طلاق توافقی نیز باید تصمیم بگیرند که بعد از طلاق یا قبل از طلاق استرداد آن به زوجه صورت بگیرد. چنانچه زوجه جهیزیه خود را دریافت نموده است در توافقنامه طلاق آن  را ذکر کند که جهیزیه دریافت شده است و هیچ ادعایی در خصوص آن ندارد.

طلاق توافقی و هدایای زوجین

چنانچه طرفین در مدت زوجیت خود هدایایی را به یکدیگر داده باشند آن هدایا را یا باید به یکدیگر پس دهند یا چنانچه در این خصوص ادعایی ندارند در توافقنامه درج کنند.

هزینه طلاق توافقی

  • هزینه ثبت دادخواست طلاق توافقی حدود ۲۰۰ هزار تومان.
  • هزینه یک جلسه مشاوره طلاق توافقی ۱۴۰ هزار تومان.
  • هزینه گواهی عدم بارداری حدود ۴۰ هزار تومان.
  • هزینه وکیل طلاق توافقی به این موارد اضافه میشود.

طلاق توافقی چقدر طول میکشد؟

در پاسخ به این سوال که طلاق توافقی چقدر زمان میبرد؟ باید گفت که بستگی به نحوه اقدام زوجین دارد.چنانچه زوجین بخواهند مراحل طلاق توافقی را بدون وکیل انجام دهند باید در سامانه تصمیم طلاق توافقی ثبت نام کنند و مرکز مشاوره آنها مشخص شود. بسته به نیازشان جلسات مشاوره را تا ۹ جلسه طی می کنند. این جلسات حدود دو ماه طول میکشد. پس از تقدیم دادخواست طلاق توافقی، مراحل رسیدگی دادگاه و صدور رای نیز حدود دو ماه زمان می برد که مجموعاً بسته به شعبه دادگاه رسیدگی کننده، بین سه ماه تا چهار ماه کل مراحل زمان خواهد برد. این پروسه در صورتی که توسط وکیل طلاق توافقی انجام شود بسیار کوتاه تر خواهد بود.

طلاق توافقی یک طرفه

چنانچه زوجه وکالت رسمی در طلاق از زوج داشته باشد، باید با استفاده از وکالتنامه و اعطای وکالت به وکیل دادگستری، مراحل طلاق توافقی بدون حضور زوج را انجام دهد. وکالتنامه هایی که در این خصوص توسط دفاتر اسناد رسمی صادر می شوند متفاوت میباشند. مثلا در برخی موارد زن با بخشیدن کل مهریه خود وکالت در طلاق را بدست می آورد ولی در برخی موارد مفاد وکالتنامه به نحوی تنظیم شده است که زن بدون بخشیدن مهریه و یا سایر حقوق مالی خود وکالت در طلاق می گیرد. یعنی زوجه بدون بذل مهریه می تواند از مرد طلاق بگیرد.

نکته ای که در خصوص وکالتنامه طلاق وجود دارد نحوه نگارش آن می باشد. متاسفانه اکثر وکالتنامه های طلاق به صورت کامل تنظیم نمی شوند و زوجه را با مشکلاتی مواجه می کنند. به طور مثال چنانچه در وکالتنامه اسقاط حق تجدیدنظرخواهی یا اسقاط فرجام خواهی پیش بینی نشده باشد زوج پس از صدور رای میتواند نسبت به آن اعتراض کند و مراحل طلاق را طولانی نماید.

آیا زوجین شخصا باید به دادگاههای ایران مراجعه کنند؟

در پاسخ باید گفت که خیر حضور فیزیکی طرفین در دادگاه الزامی نمی باشد و زوجین میتوانند با اعطای وکالت به وکلای دادگستری نسبت به طرح درخواست طلاق توافقی یا هر نوع طلاق دیگر اقدام نمایند. وکلای طلاق توافقی تیم حقوقی دادهومان بهترین و سریعترین خدمات طلاق توافقی ارائه میدهد.

پرسش و پاسخ طلاق توافقی

طلاق توافقی در دوران عقد

چنانچه زوجین در دوران عقد و قبل از تشکیل زندگی مشترک تصمیم به جدایی از یکدیگر بگیرند و رابطه زناشویی نیز نداشته و زوجه هنوز باکره باشد نصف مهریه به وی تعلق می گیرد. در صورتی که زوجین تصمیم بر طلاق توافقی داشته باشند در خصوص بذل مهریه یا پرداخت قسمتی از آن باید توافق نمایند. یکی دیگر از نکات طلاق دوران عقد، امکان حذف نام شوهر از شناسنامه زوجه در صورت باکره بودن زوجه می باشد.بدین صورت که دادگاه زوجه را جهت معاینه به پزشکی قانونی معرفی می نماید و چنانچه پزشکی قانونی باکره بودن وی را تایید دادگاه در رای خود غیر مدخوله بودن ( باکره بودن ) را ذکر می نماید. سپس زوجه می تواند با اخذ نامه از دفترخانه ثبت طلاق از طریق اداره ثبت احوال منطقه خود نسبت به حذف نام همسر اول خود از و اصلاح شناسنامه اقدام نماید.

طلاق توافقی خارج از کشور

چنانچه زوجین در خارج از کشور زندگی کنند و بخواهند در ایران طلاق خود را به ثبت برسانند باید از طریق سفارت آن کشور یا کنسولگری، وکالتنامه ای را برای انجام امور طلاق از طریق دادگاه به شخصی که در ایران می شناسند بدهند، تا وی از طریق اعطای وکالت به وکیل دادگستری یا وکیل طلاق توافقی، مراحل طلاق توافقی را برای آنها انجام دهد و یا مستقیما وکالتنامه ای برای یک وکیل طلاق توافقی در ایران تنظیم کنند تا وکیل دادگستری مراحل طلاق توافقی را برای آنها در ایران انجام دهد.

مطابق ماده ۶ قانون مدنی قوانین مربوطه احوال شخصیه از قبیل نکاح و طلاق و اهلیت اشخاص در مورد کلیه اتباع ایران ولو اینکه مقیم خارج باشند مجری خواهد بود بنابراین اگر دو ایرانی بخواهند در خارج از کشور از یکدیگر جدا شوند باید مطابق قوانین ایران و از طریق دادگاههای ایران طلاق بگیرند. لذا رای طلاق آنها که توسط دادگاه خارجی صادر شده باشد در داخل ایران قابلیت اجرایی نداشته و به رسمیت شناخته نمیشود و صرفاً ممکن است بتواند به پرونده طلاق مطروحه در ایران کمک کند و توافقات آنها راجع به امور مالی معتبر شناخته میشود.

چنانچه دو ایرانی بخواهند از نظر قانون ایران از هم جدا شوند سریع ترین راه این است که طلاق توافقی را در دادگاههای ایران مطرح نمایند.

قانون جدید طلاق توافقی ۹۹

تا قبلا از تاریخ ۹۷/۷/۱ طلاق توافقی مستقیما از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مطرح میشد و نیاز به ثبت نام در سامانه نوبت دهی طلاق و مراجعه به مراکز مشاوره و اخذ گواهی مشاوره جهت ثبت دادخواست طلاق توافقی وجود نداشت بنابراین هر گاه زوجین تصمیم به جدایی به صورت توافقی از یکدیگر داشتند مستقیما به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه میکردند و دادخواست خود را  ثبت و به دادگاه ارائه میدادند.

اما از ابتدای آذر سال ۹۷ انجام مشاوره قبل از تقدیم دادخواست طلاق توافقی اجباری شده است و چنانچه زوجین بخواهند به صورت توافقی از یکدیگر جداشوند الزاما باید بین یک تا 9جلسه مشاوره را در یکی از مراکز مشاوره ای که مورد تایید قوه قضاییه است انجام دهند و پس از اخذ گواهی نسبت به ثبت دادخواست طلاق اقدام نمایند. در این زمینه بهتر است قبل از اقدام حتما با وکیل طلاق توافقی مشورت نمایید.

پاک کردن نام همسر از شناسنامه بعد از طلاق توافقی

چنانچه بین زوجین نزدیکی واقع نشده باشد و زوجه باکره باشد دادگاه زوجه را به پزشکی قانونی ارجاع میدهد تا باکره بودن وی توسط پزشکی قانونی تایید شود و سپس دادگاه در رای طلاق زوجه را غیر مدخوله عنوان کرده و زن و مرد پس از طلاق میتوانند با دریافت نامه از دفترخانه رسمی ثبت طلاق و مراجعه به اداره ثبت احوال و ارائه مدارک و دادنامه طلاق، نام همسر قبلی خود را از شناسنامه خود حذف کنند.

اجرای صیغه طلاق در چه زمانی انجام می شود ؟ و چه زمانی طلاق در شناسنامه ها ثبت می شود؟

پس از قطعیت دادنامه طلاق، شعب دادگاه معرفی نامه ای به جهت اجرای صیغه طلاق به طرفین دعوا می دهد و پس از مراجعه به دفاتر طلاق، صیغه طلاق جاری می شود و طلاق نامه صادر و در شناسنامه هر دو طرف طلاق درج می شود.

گروه حقوقی دادهومان با همکاری کادری حرفه ای و مجرب از بهترین وکلای تهران در زمینه طلاق، نیاز هموطنان عزیز در ااین امور را فراهم مینماید. شما میتوانید با تماس با گروه حقوقی دادهومان از مشاوره حقوقی با وکیل طلاق توافقی برخوردار شوید.

خدمات حقوقی دادهومان
ارزیابی و بررسی پرونده
ارزیابی و بررسی پرونده

با ارائه مدارک پرونده خود به ما، ارزیابی و راهکار وکیل پایه یک و مشاور حقوقی را دریافت نمایید

تنظیم اوراق قضایی و لوایح
تنظیم اوراق قضایی و لوایح

دادخواست، شکوائیه و لایحه خود را بوسیله وکیل دادگستری و مشاور حقوقی تهیه و تنظیم نمایید

مشاوره حقوقی آنلاین
مشاوره حقوقی آنلاین

با وکیل دادگستری به صورت آنلاین ارتباط بر قرار کرده و مشاوره حقوقی رایگان دریافت نمایید

مشاوره حقوقی تلفنی
مشاوره حقوقی تلفنی

از طریق رزرو وقت مشاوره تلفنی بصورت مستقیم با وکیل پایه یک داگستری مشاوره حقوقی نمایید

مشاوره حقوقی
مشاوره حقوقی حضوری

با رزرو وقت مشاوره حضوری از خدمات مشاوره حضوری ما توسط وکیل دادگستری بهره مند شوید