کیفری

صدور چک بلامحل

صدور چک بلامحل

جهت روشن شدن مفهوم صدور چک بلامحل میتوان گفت مطابق ماده ۳ قانون صدور چک صادر کننده باید در تاریخ نوشته شده در آن، به میزان  مبلغی که چک را صادر کرده در حساب بانکی خود وجه نقد داشته باشد. نباید تمام یا قسمتی از مبلغی را که به اعتبار آن چک صادر کرده است، از بانک خارج کند. نباید چک را به گونه ای تنظیم کند که بانک آن را به علت مطابق نبودن امضا، یا قلم خوردگی در متن چک یا اختلاف در مندرجات چک از قبیل اختلاف در مبلغ چک به حروف و عدد و امثال آن از پرداخت وجه چک خودداری کند.

بنابراین چنانچه شخصی چکی را صادر کند باید شرایط مقرر در ماده ۳ قانون صدور چک را رعایت نماید. اگر به علت هر یک از دلایل مقرر در این ماده چک منتهی صدور گواهی عدم پرداخت گردد صادر کننده مرتکب جرم صدور چک بلامحل شده است.

مهلت طرح شکایت کیفری صدور چک بلامحل

برای طرح شکایت کیفری لازم است دارنده تا ۶ ماه از صدور چک به بانک مراجعه کرده و گواهی عدم پرداخت دریافت نماید و تا ۶ ماه پس از صدور گواهی عدم پرداخت فرصت دارد که علیه صادر کننده شکایت کیفری صدور چک بلامحل مطرح نماید.

برای اینکه چک دارای وصف کیفری صدور چک بلامحل گردد باید چند نکته در آن رعایت شود

۱- چک وعده دار نباشد.

۲- پرداخت چک مشروط به شرطی نباشد مثلا در چک نوشته نشده باشد به شرط انجام معامله فروش ملک.

۳- چک بابت تضمین داده نشده باشد مثلا در چک نوشته نشده باشد بابت تضمین قرارداد اجاره.

۴- چک به عنوان امانت داده نشده باشد.

۵- چک سفید امضا صادر نشده باشد.

دادگاه صلاحیتدار برای طرح شکایت کیفری صدور چک بلامحل

برای شکایت کیفری صدور چک بلامحل باید به دادسرای حوزه قضایی که بانک صادر کننده گواهی عدم پرداخت در آن حوزه قرار دارد مراجعه کرد. به طور مثال اگر شخصی مقیم تهران است چکی را که متعلق به بانکی در اصفهان است صادر نماید و دارنده چک مقیم کرج باشد برای اینکه بتواند در شهرستان کرج اقدام به شکایت کیفری نماید باید در همان شهرستان کرج به بانک مراجعه کرده و گواهی عدم پرداخت دریافت نماید.

چه مدارکی برای شکایت کیفری صدور چک بلامحل لازم است ؟

۱- اصل چک و گواهی عدم پرداخت چک به همراه فتوکپی مصدق آنها.

۲- کارت ملی دارنده چک یا همان شاکی

هزینه رسیدگی به شکایت کیفری صدور چک بلامحل چقدر است ؟

هزینه رسیدگی بسته به میزان مبلغ چک فرق میکند.

شکایت کیفری صدور چک بلامحل را علیه چه کسانی میتوان مطرح نموده؟

شکایت کیفری صدور چک بلامحل را فقط علیه صادر کننده چک میتواند مطرح نمود. علیه دیگر مسئولان یعنی کسی که چک را ظهرنویسی نموده یا آن را ضمانت کرده است نمیتوان شکایت کیفری مطرح کرد. اما این به این معنا نیست که انتقال دهنده (ظهرنویس) یا ضامن هیچ مسئولیتی در مقابل دارنده چک ندارند. بلکه فقط قابل تعقیب کیفری نیستند و میتوان علیه آنها در دادگاه حقوقی طرح دعوی مطالبه وجه چک مطرح کرد.

اگر موجودی حساب صادر کننده چک کافی نبود ولی مقداری از مبلغ چک در حساب موجود باشد آیا میتوان آن مبلغ موجود را دریافت کرد ؟

بله، اگر چکی را نزد بانک بردیم و بانک اعلام کرد که مثلا از ۱۰ میلیون تومان مبلغ چک، فقط ۶ میلیون تومان آن در حساب شخص صادرکننده موجود است میتوان از بانک تقاضا کرد که مبلغ ۶ میلییون تومان را پرداخت نماید. در این صورت بانک اصل چک را از دارنده دریافت میکند و به وی گواهی مبنی بر مبلغ پرداخت شده و مبلغ باقی ماند چک میدهد که این گواهی برای دارنده جایگزین اصل چک خواهد شد.

خدمات دادهومان

خدمات مورد نیاز خود را انتخاب نمایید

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × دو =